Projekty – Temporary Collective

GEO

Tělo, budova, pozemek. Vše se svojí minulostí. Vše má svůj vlastní rytmus. Jedno ovlivňuje druhé. PONEC je pražské divadlo stojící na skalním podloží, které před 20 000 lety zformovala Vltava, řeka, která je dnes vzdálená 1 kilometr. Tereza na tomto podloží v PONCI tančí už 25 let. Její první sólo zde bylo na symfonickou báseň […]

Call Alice

Dvě ženy, obě tanečnice, obě stejně staré, prý si velmi fyzicky podobné. Nejprve o sobě nemají ani tušení, možná jen věděly, že každý má někde svého společníka nebo dokonce dvojče. Je možné hledat odpovědi skrze druhého člověka? Co nás nutí identifikovat se a spojovat se s ostatními i se sebou samými?

Sólo pro galerii

Jedná se o taneční sólo, jenž je sochařstvím v čase, je to hra s detaily, pozorností ale i neustálou proměnou a imaginací.

INSECTUM in …

Během pandemie a tvůrčích setkání na dálku si choreografky Tereza Ondrová a Silvie Gribaudi kladly různé otázky: Jak by vypadal život, kdybychom se na něj podívali z perspektivy hmyzu? Může nás jiný živý tvor inspirovat natolik, že změníme vlastní život? Jak můžeme změnit antropocentrický pohled na svět? Podobné otázky si kladly již Sara Michieletto and Elisabetta Zavoli, jejichž koncept byl základem tohoto projektu Insectum in Prague.

SILENT

SILENT je zvuková pětatřicetiminutová performance pro skupinu diváků ve veřejném prostoru, během níž tělo i mysl dostává pohybové instrukce. První audio začne jeden hlas, je následován dalším, a společně vytvářejí sérii hlasů, které se propojují v jednotné krajině myšlenek a pohybu.

Duety

Už samotný název napovídá – půjde o duety, tedy dvě těla, dva lidé jako minimum pro vznik společenství. Ve věku, kdy se prohlubuje individualismus a osamělost, se tvůrci rozhodli zkoumat možnosti jak se setkat, jak spolu komunikovat beze slov.

Same Same

Petra Tejnorová a Terezou Ondrovou, divadelní režisérka a přední česká taneční osobnost, se společně ocitají na jevišti. Jejich zájem o hledání hranic jemného humoru, ironie či absurdity při vší úctě ke spletitosti lidských vztahů, podtrhuje režijně-choreografické vedení Karine Ponties. Ve stylu grotesek Bustera Keatona nás přes veškerou odlehčenost formy dokážou dojmout svou hloubkou a upřímností.

MOVE – otevřená zkouška

Budeme moc rádi, přijmete-li naše pozvání na otevřenou zkoušku, protože „bez vás se nehneme“! Projekt MOVE se zrodil z rozhovorů o udržitelnosti v tanci a divadle, který vedla režisérka Petra Tejnorová, tanečnice Tereza Ondrová a členové platformy Temporary Collective. Za poslední rok jsme postupně nastavovali nové metody práce a zkoušení, prověřovali a zpochybňovali naše postupy […]

In be-tween – video esej

Video esej zachycuje tanečnici Terezu Ondrovou v procesu tvorby společně s Francescou Foscarini, přináší pohled a inspiraci autora původního námětu projektu Cosima Lopalco a přizvané dívky – mladé studentky Anity Zordan.

Voices

VOICES je virtuální hlasová schránka, kde lze zanechat a sdílet otázky, myšlenky, frustrace, emoce. Věci, které tělo už neudrží samo a potřebuje je sdílet, aby je splnilo, aby se jich zbavilo, dokončilo či rozvinulo.

Happening DUETY

Prostor Národní galerie Praha se promění v prostor pro happeningovou verzi této performance, která měla premiéru v prosinci 2019 v divadle PONEC. Dorazte na setkání s performery Viktorem Černickým a Terezou Ondrovou, s nimiž budete moci vytvořit zcela unikátní duet ⁠–⁠ nejde přitom o náročné fyzické výkony, spíše o pár společně sdílených a prožívaných minut či vteřin. Oba dva čekají na DUET právě s vámi.

Mezi řádky – jak média někdy lžou

Vzdělávací projekt pro teenagery, který kombinuje spojení inscenace Putinovi agenti s interaktivními workshopy pořádanými umělci, novináři a experty na vzdělávání. Mezi řádky uvedeme během sezony 2020/2021 a 2021/2022 v Praze a v Ústí nad Labem.

Putinovi agenti

Putinovi agenti je inscenace v žánru live-cinema. Mysleli jsme si, že po pádu železné opony a vstupu do NATO nám už žádná rizika nehrozí. Ruské tajné služby ale své agenty z České republiky nikdy nestáhly. Naopak, v poslední době jejich řady výrazně posílily.

Pojďme na tanec!

Stručný manuál pro vystrašené diváky. Několik lekcí o jednom ohroženém druhu. Tělesný dokument o současném tanci.

Haló? Je tam někdo? Posílání zprávy nejen o tanci do vesmíru

Jak vidí svůj život dnešní děti? Co by sdělily o sobě, o lidech a celé zeměkouli těm, kteří možná žijí na jiných planetách nebo ve vesmíru? Jak by jim jednoduše popsaly, co je to tanec? Krátký dokument určený dospělým i dětem, kteří milují sci-fi, tanec a další dobrodružství. Spoluautory dokumentu jsou žáci prvního a druhého stupně základní školy (Helenka, Franta, Luka, Adéla, Lenka a další).