Duety

Jak být spolu?

Už samotný název napovídá – půjde o duety, tedy dvě těla, dva lidé jako minimum pro vznik společenství. Ve věku, kdy se prohlubuje individualismus a osamělost, se tvůrci rozhodli zkoumat možnosti jak se setkat, jak spolu komunikovat beze slov. Jak být spolu, když pocházíme z velmi odlišného prostředí a kontextů? Co v dnešní době znamená porozumět si?

Společně s tanečníky a performery  se v divadle PONEC totiž setkávají i lidé, kteří na jevišti nikdy předtím nestáli. Duety totiž vznikaly netradiční formou skrze workshopy – kdy se performeři a tanečníci Tereza Ondrová, Viktor Černický a Sai poprvé setkávali s osobou, kterou před workshopem neznali. Setkání probíhala na základě jednoduchého skriptu. Účastníci workshopu byli jak aktéry, tak svědky těchto setkání. Každý Duet také prověřoval naše představy a předsudky, ale i schopnost vnímat blízkost a sympatie. Setkání mezi dvěma cizími lidmi se zaměřovalo na vzájemnou pozornost a přítomné tělo.

Inscenace Duety je založená na minimalismu, výsledné psaní pohybu na jednoduchosti, ale také náhodě, která mezi danými lidmi ten večer vznikne. Je to portrétování lidí a jejich vztahů probíhající přímo před vašima očima.

Jak zprostředkovat a vytvořit prostor, kde je možné na chvíli zpomalit?  Jak zaznamenat takový druh setkání skrze tělo ve výslednou inscenaci? Jak uchopit komplexnost lidského vztahu, který se odehrává na úrovni sociální rozdílnosti, genetiky, barvy vlasů, našich emocí atd  A  jak se na taková setkání dívat?

Recenze Lucie Kocourkové na portálu operaplus.cz: https://operaplus.cz/o-umeni-setkavani-v-divadle-ponec/

Fotogalerie

foto: Marek Bartoš

 

Partneři projektu

Premiéra:

20. prosince 2019

Místo:

PONEC - divadlo pro tanec

Autoři a Spolupráce

Tereza Ondrová, Petra Tejnorová, Sodja Lotker, Nina Jacques, Petra Hauerová, Viktor Černický, Dominik Žižka, Katarína Ďuricová a hosté.