Mezi řádky – jak média někdy lžou – Temporary Collective

Mezi řádky – jak média někdy lžou

Vzdělávací projekt pro teenagery, který kombinuje inscenaci Putinovi agenti s interaktivními workshopy pořádanými umělci, novináři a experty na vzdělávání. Mezi řádky jsme uvedli v sezoně 2020/2021 a zejména v sezoně 2021/2022 celkem 7 krát v Praze a v Ústí nad Labem pro více jak 800 mladých lidí.

Celý projekt je unikátním konceptem, který otevírá společensky ožehavá témata – pronikání ruských tajných služeb do českého prostoru, mediální manipulace, fake news a dopady dezinformačních kampaní. 

Program obsahuje tři hlavní části. Začíná divadelním představením Putinovi agenti, po kterém následuje diskuze s diváky a navazující workshopy s odborníky věnujícími se výše zmíněné problematice. Kombinuje se tak silný zážitek z performance společně s vlastní prací s informacemi a reflexí obsahu.

Inscenace Putinovi agenti je výjimečná svoji interaktivní formou – jedná se o tzv. live-cinema, které propojuje divadlo a film. Podle příběhu jediného veřejně známého odhaleného spícího agenta v ČR – Roberta Rachardža – a s pomocí živého natáčení a střihu vzniká v reálném čase film, který ukazuje, jak snadno mohou tajné služby zasáhnout do života každého z nás. Intenzivní zážitek z představení sdílí diváci v následující diskuzi s tvůrčím týmem projektu.

Na diskuzi navazují čtyři workshopy – jeden z nich vede náš technický tým a další tři respektované osobnosti české mediální a vzdělávací scény – Ondřej Kundra (týdeník Respekt), Bob Kartous (ředitel Pražského inovačního institutu) a Jaroslav Spurný (týdeník Respekt). 

Program Mezi řádky lze velmi dobře zařadit jako součást výuky mediální výchovy, výchovy k občanství, občanské nauky či dějepisu.

Projekt jsme pilotně uvedli na podzim 2020, kdy jsme na pražských Jatkách78 s menší skupinou účastníků otestovali připravené workshopy i další součásti programu. Prohlédněte i fotografie z tohoto večera od Kataríny Hudačinové níže v galerii.

Na podzim 2021 proběhla podstatná část projektových aktivit – celkem čtyři uvedení Mezi řádků.
V září navštívilo program ve dvou dnech na Jatkách78 257 teenagerů, studentů a studentek 5 pražských středních škol. Program byl přijat studenty i učiteli velmi pozitivně a i když se nepovedlo kvůli obavám některých škol z opětovného propuknutí koronavirové vlny oba dny naplnit zcela, byl tento plný start programu po více než roce příprav velmi úspěšný. Atmosféru obou dnů můžete vnímat i z fotografií Kataríny Hudačinové v galerii níže.

Zcela novou zkušeností také pro realizační tým projektu bylo uvedení Mezi řádků v Ústí nad Labem. V prázdné hale bývalé severočeské armaturky, někdejším sídle Galerie Emila Filly ve druhém patře industriální budovy ze začátku 20. století, vzniknul divadelní prostor pro uvedení live-cinema inscenace Putnovi agenti a další součástí programu. Byť s menší kapacitou než na domovských Jatkách78, byla odezva Mezi řádků v Ústí nad Labem mohutnější. Pro program ve dnech 19. a 20. října 2021 se podařilo zajistit účast studentů a studentek tři gymnázií – z Ústí nad Labem, Teplic a Děčína a účastnící – 274 studentů i 8 jejich učitelů – se aktivně zapojovali do diskuze i následných workshopů. I z této události naleznete fotografie od Kataríny Hudačinové níže v galerii.

Poslední dvě uvedení Mezi řádků proběhly znovu na Jatkách78 v Praze, na konci března 2022. Konané jen něco málo přes měsíc po začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu proběhla, akce byly v oba dny poznamenané obavami, nejistotou a docela i vztekem. Dominantní prostor v diskuzích nedostali jako obvykle praktiky ruských agentů na českém území nebo umělecké postupy použity při tvorbě inscenace Putinových agentů, ale, zcela pochopitelně, zkušenosti a názory Ondřeje Kundry, který se jen před několika málo dny vrátil z válečné Ukrajiny.
Pro závěrečné uvedení se nám podařilo navázat spolupráci s VOŠ Publicistiky v Praze a studenti – budoucí novináři – se zúčastnili programu a vytvořili několik reportáží. Text Barbory Vošahlíkové Bývalá pražská jatka se rozloučila s ruskými špiony. V inscenaci mělo vedlejší roli publikum si můžete přečíst v školním online časopise Generace 20 na tomto linku, Zvukovou reportáž Michaely Koubové a Kateřiny Vavřínové Putinovi agenti: Kdo všechno může být ruským špionem? poslouchejte v školním rádiu Vyšši hlas na portálu Spotify zde.
Fotoreportáž z předposledního uvedení Mezi řádků zachytil fotograf Oskar Helcel a prohlídnout si jí můžete níže ve fotogalerii.

Mimo tyto uvedení Mezi řádků v Praze a v Ústí nad Labem jsme na jaře 2021, během třetí vlny koronavirové pandemie, připravili náhradní řešení pro případ, že by zákaz pořádání hromadných akci přetrvával i na podzim. Podařilo se sestříhat 15 minutový film, který přibližuje nejen atmosféru Putinových agentů, ale klade divákovi, ústy Petra Vančury, i závažné otázky týkající se naší bezpečnosti i bezpečnosti našeho státu. Po filmu byla v programu zařazena diskuze s dramaturgem Janem Tošovským a workshopy s lektory Bobem Kartousem, Jaroslavem Spurným a Ondřejem Kundrou. Online verze proběhla nakonec pouze jednou, v září 2021, kdy se jí zúčastnilo 13 studentů gymnázia z Poličky.

Partnery projektu jsou: Jatka78 (Praha), spolek KULT (Ústí nad Labem) a Společenské centrum Trutnovska pro kulturu a volný čas UFFO (Trutnov).

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

Za podporu dále děkujeme Ministerstvu kultury ČR a městské části Praha 7.

Fotogalerie

Pilotní uvedení, 14. 9. 2020, Jatka78, Praha, foto Libor Galia
Září 2021, Jatka78, Praha, foto Katarína Hudačinová
Říjen 2021, Severočeská armaturka, Ústí nad Labem, foto Katarína Hudačinová
Březen 2022, Jatka78, Praha, foto Oskar Helcel

Premiéra:

14. září 2020

Autoři a Spolupráce

Tým Putinových agentů:
Petra Tejnorová, Petr Vančura, Daniel Šváb, Jan Tošovský, Nina Jacques, Dominik Žižka, Kryštof Melka, Marek Bartoš, Zuzana Walter, Petra Maceridu, Erik Bartoš, Jan Sedláček, Róbert Palkovič, Tereza Baschová, Laura Zemanová, Adina Hanáková, Michal Somoš

Lektoři workshopů:
Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný, Bob Kartous
Jan Tošovský, Nina Jacques, Petra Vančura, Daniel Šváb, Petra Tejnorová, Erik Bartoš, Zuzana Walter, Petra Maceridu, Kryštof Melka, Dominik Žižka, Marek Bartoš

Metodička:
Martina Čurdová

Technický ředitel: 
Tomáš Kadlec

Produkce:
Tereza Baschová

Koordinátor projektu:
Michal Somoš

 

Kontakt pro školy:
Hana Kacafírková, hkaca@centrum.cz, 721 171 217