Mezi řádky aneb Jak média někdy lžou

Vzdělávací projekt pro teenagery, který kombinuje spojení inscenace „Putinovi agenti“ s interaktivními workshopy pořádanými umělci, novináři a experty na vzdělávání. Mezi řádky uvedeme během sezony 2020/2021 v Praze, Ústí nad Labem a Trutnově.

Celý projekt je unikátním konceptem, který otevírá společensky ožehavá témata – pronikání ruských tajných služeb do českého prostoru, mediální manipulace, fake news a dopady dezinformačních kampaní. 

Program obsahuje tři hlavní části. Začíná se divadelním představením Putinovi agenti, po kterém následuje diskuze s diváky a navazující workshopy s odborníky věnujícími se výše zmíněné problematice. Kombinuje se tak silný zážitek z performance společně s vlastní prací s informacemi a reflexí obsahu.

Už samotná inscenace Putinovi agenti je jedinečná svoji interaktivní formou – jedná se o tzv. live-cinema, které propojuje divadlo a film. Podle příběhu jediného odhaleného spícího agenta v ČR – Roberta Rachardža – a s pomocí živého natáčení a střihu vzniká v reálném čase film, který ukazuje, jak snadno mohou tajné služby zasáhnout do života každého z nás. Zážitek z představení je pro diváky velmi intenzivní, proto je následující diskuze s tvůrčím týmem projektu více než na místě.

Na diskuzi navazují čtyři workshopy – jeden z nich vede náš technický tým a další tři respektované osobnosti české mediální a vzdělávací scény – Ondřej Kundra (týdeník Respekt), Bob Kartous (EDUin) a Jaroslav Spurný (týdeník Respekt). 

Program Mezi řádky lze velmi dobře zařadit jako součást výuky mediální výchovy, výchovy k občanství, občanské nauky či dějepisu. Pokud máte zájem být jeho součástí, neváhejte nás kontaktovat.

V roce 2020 uvedeme Mezi řádky v těchto termínech:
14. 9. 2020 od 19:30 – Jatka78, Praha
22. 10. 2020 od 10:00 – Festival KULT, Galerie Emila Fily, Ústí nad Labem
23. 10. 2020 od 10:00 – Festival KULT, Galerie Emila Fily, Ústí nad Labem

Partnery projektu jsou: Jatka78 (Praha), spolek KULT (Ústí nad Labem) a Společenské centrum Trutnovska pro kulturu a volný čas UFFO (Trutnov).

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací.

Za podporu dále děkujeme Ministerstvu kultury ČR a městské části Praha 7. Program je financován z Fondů EHP a Norska.


Premiéra:

14. září 2020

Autoři a Spolupráce

Tým Putinových agentů:
Petra Tejnorová, Petr Vančura, Daniel Šváb, Jan Tošovský, Nina Jacques, Dominik Žižka, Kryštof Melka, Marek Bartoš, Zuzana Walter, Petra Maceridu, Erik Bartoš, Jan Sedláček, Róbert Palkovič, Tereza Baschová, Laura Zemanová, Adina Hanáková, Michal Somoš

Lektoři workshopů:
Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný, Bob Kartous
Jan Tošovský, Nina Jacques, Petra Vančura, Daniel Šváb, Petra Tejnorová, Erik Bartoš, Zuzana Walter, Petra Maceridu, Kryštof Melka, Dominik Žižka, Marek Bartoš

Metodička:
Martina Čurdová

Technický ředitel: 
Tomáš Kadlec

Produkce:
Tereza Baschová

Koordinátor projektu:
Michal Somoš

 

Kontakt pro školy:
Tereza Baschová, tereza.baschova@gmail.com, 725 443 669